Anhydryt a cement – co przemawia za wylewką samopoziomującą?

Podłoga najczęściej kojarzona jest z panelami, dywanami czy linoleum – mówiąc najogólniej górną,Podłoga najczęściej kojarzona jest z panelami, dywanami czy linoleum – mówiąc najogólniej górną,widoczną częścią. Zapominamy niestety, że niżej znajduje się wylewka, która ma naprawdę wielefunkcjonalności. Można tu wymienić chociażby izolację termiczną, przeciwdziałanie wilgoci czy ochronęakustyczną – wylewka jest więc ważnym elementem każdego mieszkania. Wiele ludzi wciąż identyfikuje jąjednak z cementem, fakt, to nadal popularna praktyka, jednak współczesny rynek oferuje nam inne, częstociekawsze rozwiązania czego przykładem jest właśnie wylewka anhydrytowa.

Co wyróżnia wylewkę anhydrytową

Zacznę od przybliżenia tego, czym jest anhydryt, ponieważ na jego temat nadal krąży wiele informacji, któreZacznę od przybliżenia tego, czym jest anhydryt, ponieważ na jego temat nadal krąży wiele informacji, którezwyczajnie nie mają potwierdzenia w rzeczywistości. Sam anhydryt to bezwodny siarczan wapnia oznaczanysymbolem CaSO4 – jest to związek, który możemy pozyskać dwojako, występuje naturalnie, można gorównież otrzymać w procesach przemysłowych. Warto dodać, że niezależnie od sposobu pozyskiwaniaanhydrytu, jest on w pełni bezpieczny dla zdrowia ludzi.

Niezależnie od sposobu pozyskiwania anhydrytu, jest on w pełni bezpieczny dla zdrowia ludzi
Niezależnie od sposobu pozyskiwania anhydrytu, jest on w pełni bezpieczny dla zdrowia ludzi.

Przechodząc jednak do zalet wylewki anhydrytowej – na początku trzeba wspomnieć, że charakteryzuje sięPrzechodząc jednak do zalet wylewki anhydrytowej – na początku trzeba wspomnieć, że charakteryzuje sięona dużą wytrzymałością, stabilną formą podczas wiązania czy wysychania, a także dobrymprzewodnictwem cieplnym, dzięki czemu jest to idealne rozwiązanie do wnętrz, w których zastosowanebędzie ogrzewanie podłogowe. Jaką jeszcze przewagę ma anhydryt, w porównaniu z tradycyjnymcementem? Niewątpliwą zaletą jest odporność na zginanie, dzięki której możemy zredukować grubośćwylewki anhydrytowej nawet o 20% (w porównaniu z cementem). Trzeba też wspomnieć, że większawytrzymałość wyklucza, często uciążliwy przy pracach budowlanych czy remontowych, element zbrojenia.Podczas tzw. fazy wiązania, mamy do czynienia z minimalną rozszerzalnością, która jest całkowicieeliminowana w procesie wysychania – a to z kolei gwarantuje, że nie dojdzie do ewentualnych odkształceńczy częstego przy wylewkach cementowych zjawiska, jakim jest efekt miski.

Większa wytrzymałość anhydrytu wyklucza konieczność stosowania element zbrojenia
Większa wytrzymałość anhydrytu wyklucza konieczność stosowania element zbrojenia.

Wiele osób uważa, że wylewek anhydrytowych nie powinno się stosować w pomieszczeniach, w którychWiele osób uważa, że wylewek anhydrytowych nie powinno się stosować w pomieszczeniach, w którychmogą mieć kontakt z wilgocią – po części jest to prawda, to zdanie wymaga jednak sprostowania. Faktemjest, że anhydryt nie najlepiej reaguje na wodę, przez którą może tracić część ze swoich funkcjonalności.Niedawne badania, które zostały przeprowadzone w Niemieckim Iphofen wykazały jednak, że zanurzony na3 doby w wodzie anhydryt odzyskał wszystkie swoje właściwości, kiedy został osuszony. Można więcstwierdzić, że w warunkach domowych bez przeszkód można wykorzystać wylewkę samopoziomującąnawet w takich pomieszczeniach jak garaż czy łazienka – oczywiście użycie dodatkowej izolacji w miejscachnajbardziej narażonych na kontakt z wodą to pożądana praktyka. Trzeba jednak powiedzieć, że w miejscach,w których woda jest elementem stałym – jak chociażby myjnie samochodowe, lepiej będzie zdecydować sięna wylewkę cementową.

W warunkach domowych bez przeszkód można wykorzystać wylewkę anhydrytową w łazienkach
W warunkach domowych bez przeszkód można wykorzystać wylewkę anhydrytową w łazienkach.

Podsumowując

Rozwiązanie, jakim jest wylewka anhydrytowa sprawdzi się w każdej praktycznie sytuacji, jeżeli planujeszremont czy budowę domu, z całą pewnością powinieneś zdecydować się właśnie na ten rodzaj wylewkipodłogowej. Liczne zalety, których część wymieniłem w poprzednim akapicie w pełni utwierdzają wprzekonaniu, że jest produkt wysokiej jakości, który w najbliższym czasie zdominuje rynek budowlany,stając się niejako standardem. Jeśli dalej masz wątpliwości, pozostaje mi zaprosić Cię do pozostałychwpisów na naszym blogu, w których znajdziesz więcej informacji na temat wylewek anhydrytowych.

Opracowano:
Wiktor Fiszera
P.H.TEMPO Sp.j. W.Fiszera

Dane firmy

Przedsiębiorstwo Handlowe Tempo Sp. J. W. Fiszera

Chabielice Kolonia 40
    97-420 Szczerców

województwo Łódzkie
70 km od miasta Łódź
Wizytówka w mapach Google

+48 509-293-183

REGON: 590788264    |    NIP: 7691937752    |    KRS: 0000131177

 

Wylewki posadzki anhydrytowe | Wylewki posadzki pod ogrzewanie podłogowe | Gipsy Knauf Stuckgips | Gips budowlany | Gips mielony | Gips odlewniczy ceramiczny | Gips formierski modelowy



Łódzkie, Mazowieckie, Wielkopolskie, Śląskie, Dolnośląskie, Świętokrzyskie, Małopolskie, Łódź, Częstochowa, Wrocław, Opole, Kielce i inne.